Flux de stiri

fluxul de stiri

stiri spania romaneasca

Adauga la Google Reader or Homepage

Aadaugă la Favorit

Adauga site la favoriteAdauga pagina la favoriteSeteaza ca pagina homeShare-uieste aceasta paginaTrimite prin e-mail aceasta paginaContacteaza-ne
Du-te sus

Ghid Spania Romaneasca

CHAT SPANIA

CHAT SPANIA

Radio Spania

Pentru a asculta LIVE Radio Spania alegeti programul dorit din lista de mai jos

 

Winamp windows Media Player Real Player QuickTime

Daca doriti sa ascultati Radio direct pe CHAT-ul Spania Romaneasca click pe foto

radio spania romaneasca

Pentru dedicatii puteti folosi id-ul Yahoo Messenger dedicatii.radiospania  .

radio spania romaneasca fiesta

OFERTE

ultimele comentarii

Universitatea Spiru Haret - Madrid

Forumul studentilor din Spania - Universitatea Spiru Haret - Madrid Forum Raspunsuri examene, inscrieri, prezentare

in realtime.

spiru

Dati click aici pentru a va a intra pe forum.

Parteneri

romanian vip

Login Form



Ziare si Reviste

ziare si reviste romanesti in spania

Vizitatori

HOROSCOP

membrii comunitatii

reclame

Traduccion automatica de la pagina web

Romanian Basque Catalan English Galician Spanish

Abonează-te la ştiri pe mail

Adresa ta de mail:

Spania Românească pe Facebook

los trabajos mas buscados

Se actualizeaza listele electorale

Se actualizeaza listele electorale

Scris de spania   
Vineri, 03 August 2012 11:38
smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

Fă cunoscut acest articol

vot

 

Curtea Constitutionala a amanat pronuntarea pe validarea sau nevalidarea referendumului pentru demiterea presedintelui Traian Basescu. In urma cu cateva minute premierul Victor Ponta a lasat sa se inteleaga,  intr-o conferinta de presa ca aproximativ 500.000 de romani au domiciliul stabil in straianatate (au trecut in pasaport domiciliul in straianatate) conform Evidentei Populatiei din cadrul Ministerului de Interne, ca toti acestia vor fi scosi de pe listele electorale permanente din localitatea de origine urmand ca acestia sa nu fie inclusi pe liste permanente separate pentru strainatate pentru ca aceste liste nu ar exista conform legii. 

 

Totusi romanii ar putea continua sa voteze, pe liste suplimentare la amabasase, insa nu se vor mai afla pe listele electorale permanente. Problema intervine atunci cand ne vom afla in concediu in tara si va coincide cu un scrutin electoral, romanii cu domiciliul in strainatate nu se vor mai regasi pe listele electorale si la sectiile unde au votat toata viata si unde voteaza si vecinii lor. Practic desi acesti romani vor avea drept la vot ei nu vor mai exista pe nici o lista electorala permanenta nici in strainatate nici in tara. Nu intelegem ce rost are sa scoti niste cetateni romani cu drept de vot de pe listele electoarale din localitatea de origine si sa nu ii adaugi in alta lista...pur si simplu niste votanti care exista dar care nu apar pe nici o lista. 

 

Pe aceasta cale avertizam puterea si opozitia din Romania sa nu mai joace ping-pong cu cetatenii din diaspora. Cei 5 miliarde de euro pe care "capsunarii" (cum ne spuneau politicienii),  ii trimiteau in 2007-2008 in Romania mentinea cursul de schimb la 3.3-3.7  RON, acum cursul se afla la 4.6. In acele vremuri toata lumea se plangea ca nu sunt chiar asa buni banii trimisi pentru ca intra toti in consum.

 

Ne simtim jigniti de toti analistii politici care scot fel de fel de teorii despre romanii din diaspora. In constitutie scrie negru pe alba ca romanii din strainatate au dreptul la vot si trebuie sa li se asigure acest drept de catre statul roman.


Fă cunoscut acest articol

Quote this article on your site

To create link towards this article on your website,
copy and paste the text below in your page.




Preview :

Se actualizeaza listele electorale
Vineri, 03 August 2012

Powered by QuoteThis © 2008
 

Comentarii  

 
0 #19 Cody 16-05-2017 00:32
I drop a leave a response each time I appreciate a post on a site or I
have something to contribute to the discussion. Usually
it is a result of the sincerness displayed in the post I browsed.
And on this article Spania Romaneasca - Se actualizeaza listele electorale - Stiri.
I was actually excited enough to write a commenta response
:) I actually do have 2 questions for you if you do not
mind. Could it be only me or do a few of these responses
look like they are left by brain dead folks? :-P And,
if you are posting at other places, I'd like to keep up with everything new you have to post.
Could you list every one of all your public pages like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?


Here is my web site :: hammertoe pain - Manie: http://gabbysfeet.bravesites.com/entries/general/Do-You-Really-Understand-Heel-Soreness- -
Citat
 
 
0 #18 Ida 27-04-2017 20:44
fantastic issues altogether, you just gained a new reader.
What may you recommend about your put up that
you just made a few days in the past? Any certain?

Here is my website mani[cenzurat]e : http://basirat-313.mihanblog.com/post/1186
Citat
 
 
0 #17 Shay 16-04-2017 06:28
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish.
nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be
delivering the following. unwell unquestionably
come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this
hike.

my weblog :: BHW: http://jensi007.mihanblog.com/post/3
Citat
 
 
0 #16 Pam 10-04-2017 00:39
I am [cenzurat]ious to find out what blog platform you are using?

I'm experiencing some small se[cenzurat]ity issues with my latest website and I'd like to find something more risk-free.
Do you have any suggestions?

Also visit my webpage BHW: http://wanag.mihanblog.com/post/1
Citat
 
 
0 #15 sf 03-01-2013 13:21
usl+pdl+ard+pc+ prm=aceeasi mizerie. Este valabil si pentru sustinatori/postaci.
Citat
 
 
-1 #14 USL 08-12-2012 15:52
Documentele necesare pentru exercitarea dreptului la vot in data de 9 decembrie 2012

http://www.psddiaspora.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=386:acte-prin-care-se-dovede%C5%9Fte-re%C5%9Fedin%C5%A3a-%C3%AEn-str%C4%83in%C4%83tate&lang=en
Citat
 
 
-1 #13 Votez USL 07-12-2012 18:42
Victor Socaciu,
candidat USL
“Numai voinţa po[cenzurat]ră exprimată prin vot poate face o
Românie aşa cum ne-o dorim
cu toţii!
Cu încredere în noi, cu mai
mult respect de sine şi adevăr
în tot ceea ce facem, dar mai
ales cu iubire de neam şi ţară,
vom reuşi!
Aşa să ne ajute Dumnezeu!
Citat
 
 
-1 #12 Votez USL 07-12-2012 15:48
Lista cu sectiile de votare din Strainatate

http://www.mae.ro/sites/default/files/file/alegeri_legislative_2012/2012.12.05_lista_sectii_votare_cu_adresa_13_45.pdf
Citat
 
 
-1 #11 Votez USL 07-12-2012 15:45
Concert Extraordinar sustinut de Inegalabilul cantautor si compozitor Victor Socaciu

Spectacolul va avea loc la Coslada, Av. Berlin nr. 8, Centro Civico Rosalia de Castro, Ciudad 70, începând cu orele 18.00 in data de 8 decembrie 2012.

Intrarea este gratuita, pe baza de invitatii

Informatii suplimentare la Tel. (+34)653126653

e-mail

VA asteptam cu drag!
Citat
 
 
0 #10 interceptor 06-12-2012 19:39
LISTA CU SECTIILE DE VOTARE DIN STRAINATATE
http://www.mae.ro/sites/default/files/file/alegeri_legislative_2012/2012.12.05_lista_sectii_votare_cu_adresa_13_45.pdf
Citat
 
 
0 #9 Votez USL 06-12-2012 15:35
Concert extraordinar sustinut de inegalabilul cantautor Victor Socaciu, ce va avea loc in Zaragoza, Centrul Civic “Salvador Allende(antiguo [cenzurat]dero) , Calle Florentino Ballestero nº 8 de la ora 20:00, Vineri 7 decembrie.

Organizator: Asociatia “Rumanos sin Fronteras”- Zaragoza

VA asteptam cu drag!

Intrarea este gratuita

Tel. 0034 617 723 546
Citat
 
 
0 #8 votez usl 03-12-2012 17:17
o Candidatii USL pe Diaspora sustin infiintarea [cenzurat]suril or în limba română în toate comunităţile de români, sprijina dotarea a cât mai multor biblioteci cu cărţi româneşti, astfel încât tinerele generaţii să poată avea acces facil la lecturarea în limba maternă.
Citat
 
 
0 #7 la multi ani 30-11-2012 16:48
Mesaj de Ziua Romaniei, din partea candidatului USL, Victor Socaciu,
http://issuu.com/actualitatearomaneasca/docs/nr22_2012_26x35_newsletter/1
Citat
 
 
0 #6 anaanghel 31-08-2012 10:09
poate nu tiai dat seama dar de mult cauta sa ne desfiinteze ptr ca cu ajutorul nostru alegerile trecute a castigat base si puterea de acum cauta sa nu ne mai bage in seama
Citat
 
 
0 #5 danadburgos 10-08-2012 08:14
Nu cred ca e vorba doar de romanii cu domiciliul in strainatate, ci si de romanii care au resedinta in strainatate. e inadmisibil.
Schimba legile dupa bunul lor plac, si in functie de interesele lor politice,iar Constitutia se pare ca nu mai exista pentru ei.Iar noi,cetatenii, ce facem?Exact ceea ce vor politicienii:ne certam intre noi: -ca cei din strainatate l-au ales, ca nu l-au ales, ca nu-l dau jos...etc.se pare ca romanii din strainatate sint vinovati acum de situatia din tara :eek:
Citat