Flux de stiri

fluxul de stiri

stiri spania romaneasca

Adauga la Google Reader or Homepage

Aadaugă la Favorit

Adauga site la favoriteAdauga pagina la favoriteSeteaza ca pagina homeShare-uieste aceasta paginaTrimite prin e-mail aceasta paginaContacteaza-ne
Du-te sus

Ghid Spania Romaneasca

CHAT SPANIA

CHAT SPANIA

Radio Spania

Pentru a asculta LIVE Radio Spania alegeti programul dorit din lista de mai jos

 

Winamp windows Media Player Real Player QuickTime

Daca doriti sa ascultati Radio direct pe CHAT-ul Spania Romaneasca click pe foto

radio spania romaneasca

Pentru dedicatii puteti folosi id-ul Yahoo Messenger dedicatii.radiospania  .

radio spania romaneasca fiesta

OFERTE

ultimele comentarii

Universitatea Spiru Haret - Madrid

Forumul studentilor din Spania - Universitatea Spiru Haret - Madrid Forum Raspunsuri examene, inscrieri, prezentare

in realtime.

spiru

Dati click aici pentru a va a intra pe forum.

Parteneri

romanian vip

Login Form



Ziare si Reviste

ziare si reviste romanesti in spania

Vizitatori

HOROSCOP

membrii comunitatii

reclame

Traduccion automatica de la pagina web

Romanian Basque Catalan English Galician Spanish

Abonează-te la ştiri pe mail

Adresa ta de mail:

Spania Românească pe Facebook

los trabajos mas buscados

Permisul de munca pentru romanii din Spania incepand cu 1 august 2011

Permisul de munca pentru romanii din Spania incepand cu 1 august 2011

Scris de spania   
Luni, 22 August 2011 12:27
smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

Fă cunoscut acest articol

 

 

 In urma nenumaratelor mesaje primite la redactie va informam in legatura cu pozitia Ambasadei Romaniei la Madrid, Precizarile Guvernului Spaniol prin instructiunile publicate de catre Ministerul Muncii si al Imigratiei din Spania si Hotararea Comisiei Europene.

 

Comunicat MAE - Ambasada Romaniei la Madrid

 

Precizări privind restricţiile aplicate de Spania unor categorii de lucrători români

 

 

Având în vedere solicitările de informaţii suplimentare privind măsurile adoptate de autorităţile spaniole în ceea ce priveşte lucrătorii români, vă transmitem instrucţiunile de aplicare ale acestora, elaborate de Ministerul Muncii şi Imigraţiei spaniol, precum şi decizia Comisiei Europene, de autorizare a Spaniei să ia aceste măsuri.

 

Rugăm ca eventualele situaţii de aplicare eronată a acestor decizii de către autorităţile spaniole să fie sesizate Ambasadei, la adresa mihaela.nica@embajadaderumania.es. Pentru soluţionarea cazurilor menţionate, este absolut necesară prezentarea detaliilor concrete: persoană afectată, oficiul la care s-a apelat, data la care a avut loc discuţia cu funcţionarul spaniol, motivaţia prezentată de acesta etc.

 

In partea de jos a paginii puteti descarca fisiere atasate cu deciziile in limba romana.

 

Puteti discuta despre acest subiect pe Forumul Spania Romaneasca la adresa:

http://forum.spaniaromaneasca.com/index.php/topic,1479.msg6902/topicseen.html#msg6902


Fă cunoscut acest articol

Quote this article on your site

To create link towards this article on your website,
copy and paste the text below in your page.




Preview :


Powered by QuoteThis © 2008
LAST_UPDATED2
 

Comentarii  

 
0 #20 Tosha 16-05-2017 01:56
You could definitely see your expertise within the work you write.
The world hopes for more passionate writers like you who are
not afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.


Also visit my web site :: wearing properly (jodeegoes.blog.fc2.com: http://jodeegoes.blog.fc2.com/blog-entry-10.html)
Citat
 
 
0 #19 Evangeline 27-04-2017 14:04
obviously like your web site however you need to test the spelling on several of your posts.
Several of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to
inform the truth however I'll certainly come back again.

Check out my website ... перейти на источник (freemyurl.info: http://freemyurl.info)
Citat
 
 
0 #18 Ioan Rosculet 12-06-2012 08:44
Pentru romani cinstiti si harnici-Am o proprietate de 5ha fertilitate excelenta, casa, ciupercarii, pretabil orice activitate agro-zootehnica, apa de cea mai buna calitate, toate utilitatile si dotarile, constructii noi din 2007, pe care o ofer spre vanzare, langa litoralul Marii Negre, jud.Constanta, pret negociabil. Pentru detalii email: 0731217370:0733323639
Citat
 
 
0 #17 fabian 31-05-2012 20:35
fratilor hai sa va zic si eu una noua.....an spania se va ajunge mai rau ca an romania...deci si aici nu sunt caini cu colaci an coada asa cum cred uni si altii dar anca o data cum au zis multi mai sus decat an tara noastra de cacat mai degraba prin straini nu ca altii la colt de strada cersindun chistok de tigara am numai 27 de ani si an romania nu ami vad un viitor... :sigh: :sigh: :sigh: :cry: :cry: :cry:
Citat
 
 
+4 #16 jepcy 04-11-2011 22:06
julia a..........dute tu draguta si lupta cu morile de vant in romania,si venim si noi dupa tine. nu spun ca aici e bine dar in scumpa noastra romanica nu ai nici o sansa,da asta e adevarulpe care il cunoastem cu toti. mai stam aici cat ne mai suporta si astia si dupa aia venim la romanica sa facem foamea. rusine nu are de ce sa ne fie pentru ca majoritatea am plecat pentru o viata mai buna pentru noi si copii nostrii asa ca nu ai nici un drept sa judeci tu de ce am plecat NOI,TINERI FARA VIITOR DIN ROMANIA. cam asta e'' julia tata''
Citat
 
 
-2 #15 julia a 04-11-2011 09:26
decat sa va bateti pentru drepturile noastre in alta tara mai bine ati incepe cu alupta pentru drepturile noastre la noi acasa....cu salarile de rahat ce sunt acolo!eu mas duce fericita acasa da pentru ce?va bu[cenzurat]ati ca toti tinerii muncesc prin tari straine si baga banii in ro si acasa au ramas majoritatea batranilor cu care faceti ce vreti voi.....sa va fie rusine la toti!!!
Citat
 
 
+2 #14 florin risca 30-09-2011 12:16
ma numesc sandu florin si nu sunt lamurit bine cu aceste legi ce sau dat in spania de la 22 iulie,eu am lucrat in agricultura cu acte in luna mai dar si in luna august tot cu acte,si cand am mers la INEM miau spus ca nu mai am drept de lucru pentru ca nu am lucrat pe data de 22 iulie.si lucrez de 4 ani numai la cules de fructe si la camp,de ce nu sa dat legea in luna octombrie si sa dat in iulie cand toti muncitorii de camp nu au de lucru pt ca e o luna moarta.va rog scrietimi inapoi daca stiti ceva mai mult de aceste legi,am auzit la stiri ca se modifica legea si ca muncitorii sezonieri si care lucreaza numai la fructe poate sa lucreze cum ininte cu aceleasi acte ca si pana acum.va multumesc
Citat
 
 
+7 #13 maryo 27-09-2011 22:49
salut hai ca tot eu va scot din impas ,am gasit si legea in spaniola aici va las linkul http://telejurista.com/?cat=209
pa .sper sa va des[cenzurat]ca ti
Citat
 
 
+1 #12 gv 23-09-2011 16:07
http://www.larazon.es/noticia/10022-la-moratoria-a-los-trabajadores-rumanos-no-afectara-a-los-que-esten-en-paro aici aveti un link unde spune cum au cazut de acord prea maritul nostru ministru si ministrul spaniol.....nimic clar si la safarsit spun ca sa seaplice legea si sanu existe abuzuri.......care deja au aparut .......de cacat santem si asa o sa ramanem fiindca santem lasi si pupiin[cenzurat ]isti... :sad:
Citat
 
 
+1 #11 olimpia1 19-09-2011 12:45
legea reflecta rasismul clasic iar politicienii nostrii lingaii blidelor europene un partid este binevenit
Citat
 
 
+1 #10 vasimad1 18-09-2011 17:43
am lucrat in Madrid de peste 5 ani.,am tarheta de rezidenta in 16 iulie sa terminat obra am fost dat de baha nu mam dus la inem sa manregistrez stiind cami mai trebuie 35 de zile sa pot lua 6 luni de somaj altfel luam 4 luni.,de la lucru mi sa spus can 2 luni incepe o alta lucrare.,asa cam stat linistit acu aut cam perdut dreptu de lucru,ce mai pot face?ca sa spus legea nui va afecta pe cei aflati in spania acu sa intors.,ce se intinpla cu cei 5 ani lucrati? cu somajul care il puteam lua? va multumesc anticipat :sad:
Citat
 
 
0 #9 adrian_nech 09-09-2011 17:05
sunt in spania de un an ju[cenzurat] si am DNI , asigurare medicala si contract de munca de cand am venit. acum imi spun ca trebuie sa reduca personalul. problema mea e pot sa ma mai angajez in alta parte, in functie de noua lege? multumesc!
Citat
 
 
0 #8 dream 07-09-2011 19:21
pt. g.v. : toate aplicarile eronate ale deciziei se sesizeaza la Ambasada pe adresa de mail: mihaela.nica@embajadade rumania.es.
am inteles ca ar exista si o linie verde unde te poti adresa. trebuie sa dai cat mai multe detalii.
Citat
 
 
0 #7 g.v 07-09-2011 14:47
daca stie cineva unde se pot depune plangeri, legat de aceasta lege, care la ora actuala nu e clara iar lucratori politiei spaniole fac abuzuri cu noi romani care cotizam de ani de zile ( eu am 10 ani in spania si sant in prima luna de somaj) va rog postati o adresa sau un nr. de telefon.
Citat
 
 
0 #6 g.v 07-09-2011 14:40
sant in spania din 2000. aveam rezidenta permanenta, am schimbat-o azi si mi-au dat o cartela fara poza si in care scrie ca sant rezident comunitar din ziua de 7.09.2011, si fara specificatia daca am dreptul la munca sau nu. deci cei 10 ani de cotizatie s-au dus? momentan sant in somaj, eram in somaj si cand s-a dat legea,au spus ca nu ma afecteaza si ca pot lucra si cauta de munca.problema e ca am un prieten in aceasi situatie dar pe cartela lui scrie: resident permanent in spania din data de 30.02.2001,si eliberat pe data 31.08.2011pe cand la mine scrie data de azi de parca azi as fi intrat in spania. nu stiu ce sa mai cred si nu stiu cum ma va afecta ceea ce scrie pe cartela atunci cand voi gasi de munca.astept raspunsuri de la persoane in aceeasi situatie, care stiu mai multe despre legea asta de c....t. guvernul romanieinu stiu cat interes pune ,cert e ca pe la ambasadese ia cate 70 de euro pentru fiecare hartiuta.
Citat